Lucas hade bara med en liten grimas kunnat se vad som väntade de första som passerade in genom portarna, tacksam över att han kunnat stilla Leo. Men det hade inte dröjt länge förrän de gav sig in i slakthuset som nu var Cimbar.
“Erethil led vår väg” viskade han lågt när han smällde igen visiret, men det var inte ljusets gudinna som han tänkte på u…[Read more]
Herrie tittade på Faegrim och Tussie, han var fortfarande upprörd över hela situationen. Han var redo att kämpa, att slåss. Men Faegrims menande blick fick honom att tänka efter, och konstatera att en hederlig strid skulle de nog förlora mot de förfärliga männen.
“Du har rätt, Faegrim… Vi måste vänta.”, konstaterade han. “Men Tussie har o…[Read more]
Leo tittade mot hären som kämpade allt den kunde mot Aelors styrkor som stod i försvar. Hans blick gick mot den främsta linjen som bröt ihop mot bågskyttarna med armborst, och visste att det var dags att ta sig vidare. Han såg mot Lucas belåtet. ”Detta är vår stund! Mot borgen!”
Mycket annat hade det varit opraktiskt att säga i ord, och de nä…[Read more]
Aelis kunde inte dölja sin törst, hur mycket hon än ville. Hon böjde sig fram för att möta flaskan med torra läppar och drack försiktigt. Hon mötte oavsiktlig hans blick när hon drack och kände sig plötsligt plågsamt underlägsen. Den rebelliska ilskan hon nyss känt sjönk undan och gav vika för den trötthet hon bar i hela sin kropp och själ. H…[Read more]