Bodil kunde inte tveka längre. Så fort Maeve och Aslög var utom synhåll fylldes jarlen av skam för att hon överhuvudtaget tvekade med att rusa efter dem, klappade Arand på axeln och tog sitt vapen. Att lämna honom kändes dock fel, sårbar som han var, så hon vände sig till Lauf och nickade mot magikern. Lauf böjde sitt huvud som svar och ställde…[Read more]
Ayperos stod som en skugga och vaktade dem. Ibland gick processen enkelt och smärtfritt, ibland misslyckades den – något som oftast ledde till den potentielle vampyrens död. De verkade befinna sig i det andra kategorin denna kväll, men kanske inte för att Indira inte var kompatibel, eller för att hon var för svag. Nej, det var något annat i spel,…[Read more]
Lite berusad av blodet låter Nenya sina hörntänder sjunka ner i halsen igen, för att sedan dra sig tillbaka. Lite motvilligt nästan, men med sin tand river hon upp ett sår i sin handled som hon pressar mot Indiras mun som inte riktigt kunde missa läpparna och munnen.
Fast det var något som inte kändes helt rätt, inte som när hon omvände de…[Read more]
Den familjära gesten förvånade drottningen en aning, men hon visade det inte utåt, mer än genom ett litet, mjukt leende. Hon visste förstås redan det som Vésvia delade med sig av, men det bådade gott att hon pratade om det snarare än att vifta undan sina kopplingar till Barastar när Isra så uppenbart fiskade efter något där.
”Våra…[Read more]
Jezeral gjorde sig inte mödan att svara på alla frågor som ställdes, utan gjorde en gest åt den mest relevanta frågan som hans kollega ställde.
“Ja, hade draken en kompanjon?” undrade han och slöt ögonen, som för att koncentrera sig och känna efter på energierna omkring dem, om han kunde känna något annat som avslöjade en annan närvaro.
“Hmm,…[Read more]
Faegrim såg lite ställd ut över Tussies reaktion, och såg genast ångerfull över att ha sagt något olämpligt.
“Förlåt mig, jag menade inte att säga något… upprörande…?” ursäktade han i en fråga, då han inte riktigt visste vad relationen mellan henne och denna Bergakung var.
“Osynlig för de som är dåliga på att se i alla fall, jag tränar mi…[Read more]
Vad som än skett med de obeskrivliga väsen av fasa som Indira släppt lös lämnade för tillfället en skugga av obehag över slottet och platsen, som om den varit med om något fruktansvärt. En fruktan som Saelorians borg för tillfället hade svårt att ruska av sig. Till och med Ayperos verkade lite stelare än vanligt då dörren öppnades och hans tysta s…[Read more]
Det var uppenbart att det skavde sig mellan de två kvinnornas stolthet, men Aenya som hade klarat sig så här långt på envishet och uthållighet kunde inte låta sin personliga stolthet komma ivägen för ett poentiellt lukrativt samarbete. En möjlighet för rebellerna att faktiskt få en tillgång av kunniga och erfarna krigare som kunde göra skillna…[Read more]
Halvvätten såg på Joji och korsade armarna medan hon granskade scenen. Om hon var nöjd, förvånad eller ilsk var svårt att riktigt tyda där i hennes ansikte. Men hon gjorde en lätt gest med sin hand, nästan nonchalant, framför sig och fnös lätt åt orden som lämnade Joji.
“Vem fan vet. Men rödhårig vad? Är det ett byte från draken?” frågade h…[Read more]
“Bergakungen har aldrig varit min arbetsgivare!” tjöt nästan Tussie, ett känsligt ämne tydligen för att sedan le lite försiktigt som om hon inte alls hade haft den reaktionen innan. Hon harklade sig lätt och gjorde en gest framför sig som om det inte riktigt spelade någon roll.
“Inte mycket, handel mellan Celeras och Kaldrland mest…. nå och…[Read more]
Att vara rädd på detta vis var ingenting Caspian förr behövt uppleva. Han var ju trots allt en adelsamans son, och inte vilken adel som helst. Visroy av Isilas, den rikaste provinsen i Karm, om man inte räknade med huvudstaden. Visst hade han upplevt sig orättvist behandlad, men att faktiskt stå inför döden på detta vis var ingenting som hörde til…[Read more]
Det verkade som en evighet då han väntade på hennes svar, ett ögonblick som säkert inte varade i mer än några sekunder. Men han kände sig ängslig, rädd för at bli avfärdad, eller kanske utskrattad. Säkert tyckte hon han var fjantig, eller för framfusig? Kunde hon inte bara säga något, eller svara honom? Han hade precis tänkt öppna munnen och…[Read more]
Kort kastade Nenya en blick över axeln, en sista blick på vad som enbart kunde beskrivas som mardrömmar i verkligheten, lät hon sedan blicken vandra mot Indira igen. Blodets doft, men samtidigt stanken av något annat där bakom var tydlig och hon visste att det inte var många sekunder de talade om.
Försiktigt drog hon sitt ena långa finger ö…[Read more]
Lloth skratt fyllde salen, ett mjukt klingande ljud som ändå fick pelarna att darra och skuggorna att dra sig tillbaka som rädda djur. Allt var tyst då alla väntade på vad som näst skulle sägas, prästinnorna spända över vad Istilwys hade avslöjat, för de alla visste hur Lloth kände över Ziyaté – hennes högra hand. Men det fanns ingen värld där…[Read more]
Den rödhåriga unga kvinnan verkade vara vig nog att klara av de snabba vändorna, då hon så gott som blev tvingad att agera drakryttare då Tirrin placerade henne på den fjälliga ryggen. Det var inte många vingslag det tog för Tirrin, även om hon inte var världens största drake, att lägga en del avstånd mellan dem och Joij. Kvithera försökte prata…[Read more]
Aenya fnös lite över att bli kallad oerfaren, för det var en underdrift. Precis det där högmodet som hon hatade bland högalverna, som uppenbarligen färgat av sig på skogsalverna med som levde i deras skugga – de åtminstone som kom nära nog att stiga i rang.
“Framstående nog att väcka er och rådets uppmärksamhet.” konstaterade hon, trots allt ha…[Read more]
Faegrim gjorde ansats att resa sig ur sängen.
“Om ungdomarna kommer hit igen antar jag vi måste vara hövliga och ha ett glas redo!” sa han, som om den viktigaste dygden i världen var att alltid vara en god värd. Han började leta runt i rummet och hittade snart en vinflaska och några glas. Medan han arbetade på korkens etikett och försegl…[Read more]
När Bizz tog ett steg mot honom lät Brenn sitt fokus skifta mot det lilla djuret, han sken upp och stack försiktigt fram sitt finger för den att nosa igen och skrattade lite glatt.
“Nå, åtminstone är ni inte ensamma på vägarna.” sa han med ett svagt leende och klappade den lilla krabaten innan han lät sin blick vandra mot mörkeralven igen.
“Då är vi två!”
Tirrin betraktade främlingen framför sig ett tag och sedan Kvithera som hade blivit henne nära. Kanske den enda som riktigt behöll hennes mänskliga sida annars hade nog besten inom henne slukat henne för länge sedan. Utan någon större varning slog hon med sin stora svans mot Joji och vägen tillbaka så hade hon greppat tag i Kvithera för att nä…[Read more]
Hjärtat slog hårt i bröstet när Liv drog in tyglarna till hästen och rösten som var så lik, trots att Eira visste att allt var annorlunda. Hon hade sett det, redan månader innan Liv kom dit. Och inte behövdes det ens en som henne att förstå att en människa ändrades när dess frö växte på andra ställen än i Draumrheim som alltid tycktes så stilla.…[Read more]